Testy ADAC. Każdy słyszał, każdy wie, ale dalej wielu ma problem z odczytywaniem ocen czy kryteriami. Dzisiaj o ADAC przejrzyście i bez tajemnic! Dlaczego jest to najbardziej rygorystyczny test? Odpowiadamy!
Czym są testy ADAC i jak interpretować oceny/gwiazdki?
Testy ADAC, to niemiecki – przejrzyste, dokładne i najbardziej rygorystyczne, testy, którym może poddać się fotelik samochodowy. ADAC opracował własną metodologię testową, która ocenia parametry dynamiczne, łatwość użytkowania, ergonomię i obecność materiałów niebezpiecznych. Wyniki łączone są w jedną ogólną ocenę dla każdego produktu. I… tutaj pojawiają się pierwsze plotki i ploteczki, które mamy okazję czytać na naszych social-mediach. „ADAC wcale nie jest taki spoko, bo za bezpieczeństwo może mieć 3*, ale inne parametry spoko i to zawyża mu ocenę ogólną”. Kochani, po pierwsze: My zawsze powtarzamy, że w ocenie ADAC, najważniejsza rubryka to rubryka BEZPIECZEŃSTWO. I to na nią patrzymy w pierwszej kolejności. Często jest również tak, że fotelik za bezpieczeństwo uzyskał 4*, ale ogólna ocena to 3, ponieważ jest ciężki w montażu i czyszczeniu 😉 To działa w obie strony! Na dodatek sposób montowania dla jednego będzie nie do opanowania, a ktoś inny pojmie to w dwie minuty. Jest to bardzo subiektywna ocena i każdy powinien sam przekonać się, czy fotelik mu odpowiada czy nie. Jak ocena ogólna prezentuje się na wykresie?
Jak wygląda klasyfikacja ocen?
Fotelik samochodowy oceniany w testach ADAC może zdobyć jedną z pięciu ocen:
0,5 – 1,5 – bardzo dobry (5) ✩✩✩✩✩
1,6 – 2,5 – dobry (4) ✩✩✩✩
2,6 – 3,5 – zadowalający (3) ✩✩✩
3,6 – 4,5 – dostateczny (2) ✩✩
4,6 – 5,5 – niedostateczny (1) ✩
!UWAGA UWAGA!
ADAC przyznaje fotelikom ocenę ogólną w punktach. Jeśli fotelik otrzymał notę w ilości 1,5, to zasłużył na ocenę bardzo dobrą. Jeżeli natomiast końcowa ocena wynosi 4,6, oznacza to, że otrzymał ocenę niedostateczną. Ocenianie jest dokładnie odwrotne niż u nas. U nas 1 to najniższa ocena, tam bardzo dobra.
W związku z odwrotną niż u nas skalą oceniania, aby ułatwić zrozumienie skali ocen w Polsce, oceny końcowe przekładane są na gwiazdki. Zatem fotelik z 1,5 i oceną bardzo dobrą to fotelik z ✩✩✩✩✩, a drugi z oceną 4,6 jest fotelikiem z ✩. Skalę ocen i punktację wraz z rekomendacją (czyli końcowymi gwiazdkami) świetnie obrazuje poniższa tabelka.
!UWAGA WAŻNE!
Jeżeli organizacja wykryje w foteliku niebezpieczną bądź potencjalnie niebezpieczną substancję fotelik automatycznie oblewa cały test i otrzymuje ocenę w ilości jednej gwiazdki.
W ADAC-u pracują nie tylko inżynierowie, ale przede wszystkim rodzice! Na przykład, ekspert Andreas Ratzek! Ekspert objął zarządzanie projektem w 2004 roku, kiedy urodziło się jego pierwsze dziecko. Zaobserwował wtedy, jak rodzice błędnie przypinali swoje dzieci do fotelików lub źle zakotwiczali je w samochodzie, co w sytuacji awaryjnej może mieć katastrofalne konsekwencje dla dziecka.
Pamiętaj, że źle przypięty fotelik nie uratuje nam dziecka nawet jeśli ma 5*!
TESTY ZDERZENIOWE ADAC – JAK WYGLĄDA PROCEDURA TESTOWA?
Foteliki dziecięce testowane są pod kątem bezpieczeństwa przy zderzeniu:
Czołowym przy prędkości 64 km/h
Przy zderzeniu bocznym bez penetracji przy prędkości 50 km/h
Przy zderzeniu bocznym z penetracją 25 km/h.
Gołym okiem można zauważyć, że są to zdecydowanie większe wartości względem obowiązujących norm homologacyjnych. Dla porównania, w homologacji zderzenie czołowe prowadzone jest z prędkością 50 km/h (ADAC 64 km/h) – jest to różnica 28%, czyli… to tak jakby samochód miał aż 50% energii kinetycznej więcej. Energia ta musi zostać wytracona w trakcie zderzenia – a wzrost o 50% może już zdecydować o pęknięciu fotelika. Manekiny, biorące udział w badaniu to modele typu „Q”.
Test jest wykonywany przy użyciu prawdziwego nadwozia, aby uczynić test jak najbardziej realistycznym. Od 2020 roku montuje się nadwodzie samochodu Polo VI. Symulacja penetracji wykonywana jest przy użyciu drzwi, które wgniatają się do wnętrza pojazdu podczas zderzenia. Stanowisko badawcze podczas zderzenia bocznego ustawione jest pod kątem 80 stopni, jak na poniższej fotografii.
W przypadku zderzenia bocznego foteliki dziecięce montuje się na stanowisku badawczym (zgodnie z Regulacją 129) wyposażonym w drzwi pojazdu, które symulują wnętrza nadwozia w przypadku uderzenia w bok samochodu.
Jeżeli fotelik posiada dwa kierunki przewożenia dziecka, to w ramach testów ADAC sprawdza się oba warianty. Dodatkowo testy odbywają osobno w pozycji siedzącej i leżącej fotelika, dla każdego kierunku RWF lub FWF.
Boczny test zderzeniowy jest tak ważny, ponieważ w obszarze bocznym samochodu dostępna jest tylko niewielka strefa zgniotu, a zatem ryzyko obrażeń jest znacznie wyższe niż w przypadku zderzeń czołowych.
Artykuł powstał na podstawie opracowań działu naukowego fotelik.info