Wiele polskich seriali nie zwraca zupełnie uwagi na to jak podróżują główni bohaterzy. Niejednokrotnie widzimy na ekranie aktorów jadących bez pasów bezpieczeństwa i dzieci w fotelikach niedopasowanych do ich wieku. Są to błędy, które powielane w prawdziwym życiu mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.
Ogromne brawa należą się więc twórcom i reżyserom serialu “Na dobre i na złe”, którzy do fabuły włączyli wątek mogący uratować czyjeś życie! W 910 i 911 odcinku 10 sezonu, lekarka – ortopeda, wiezie swoją koleżankę – również lekarkę – samochodem. Ciężarna pasażerka siada na tylnym siedzeniu, po czym mówi iż jest jej niewygodnie i… odpina pasy bezpieczeństwa. Niestety kierowca nie reaguje na tę informację i radzi wziąć kocyk, jeżeli jest jej zimno. Chwilę później, z naprzeciwka wyjeżdża samochód jadący slalomem. Kobieta traci panowanie nad kierownicą i samochód ląduje na polu obok drogi. Kierowca wychodzi z niego bez szwanku – wszak miała poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa. Oprócz zadrapań na czole, kobiecie nic nie dolega.
Gorzej jest jednak z pasażerką, która alarmuje, że coś jest nie tak i… zaczyna rodzić. Lekarka odbiera poród w samochodzie, jednocześnie sprowadzając pomoc. Kobiecie udaje się urodzić synka jeszcze przed przyjazdem karetki, która następnie przewozi obie kobiety do szpitala. Tam okazuje się, że niestety, ale Olena ma duże obrażenia wewnętrzne. Grozi jej usunięcie macicy oraz śledziony. Chociaż tę pierwszą wstępnie udaje się uratować, to z trailerów dostępnych w internecie wiadomo już, iż kobieta umrze wskutek komplikacji.
Twórcy serialu „Na dobre i na złe”, poruszyli niesamowicie ważną kwestię, jaką jest konieczność zapinania pasów w ciąży. Gdyby Olena miała je zapięte, prawdopodobnie nie stałoby się jej nic, co zagrażałoby życiu jej i jej dziecka. Pasażerka skarżyła się, że pasy ją uwierają. Niestety wcale nas to nie dziwi, ponieważ nie dość, że siedziała na tylnym siedzeniu auta, to jeszcz ubrana była w gruby golf i płaszcz. Przypominamy: Dlaczego nie należy zapinać pasów bezpieczeństwa na kurtce? Zobacz eksperyment.
Ekspert ds. kampanii „Ciąża i Pasy” Anna Tomaszewska komentuje odcinek w następujący sposób: Cieszę się, że producenci poruszyli tak ważny temat, jakim jest konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa u kobiet w ciąży. Bezapelacyjnie, kobieta w ciąży dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa swojego nienarodzonego jeszcze dziecka powinna zapinać pasy podczas podróży samochodem. Prowadzane od lat analizy wypadków samochodowych, badania medyczne, crash testy w laboratoriach oraz liczne wypowiedzi ekspertów bezwzględnie przemawiają za zapinaniem pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży. Dokumentują, że niezapięcie pasów naraża zarówno matkę, jak i jej nienarodzone jeszcze dziecko na powstanie licznych urazów wskutek wypadku samochodowego, z kolei prawidłowo zapięte pasy chronią przed powstaniem poważnych urazów wewnętrznych, czy też od śmierci.
Przypominamy też, że poprawne zapięcie pasów w ciąży, zmniejsza ryzyko urazu aż o 84%!. A odklejenie łożyska wskutek wypadku samochodowego i źle zapiętych pasów, to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci dziecka.
Twórcom serialu „Na dobre i na złe”, jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za poruszenie tak ważnych, społecznych kwestii. Niestety Polska, jako jedno z czterech ostatnich państw w Europie, cały czas korzysta z przestarzałego prawa odnośnie zapinania pasów w widocznej ciąży. Przepisy o ruchu drogowym wciąż wprowadzają w śmiertelny błąd przyszłe mamy pozwalając im na niezapinanie pasów bezpieczeństwa i w domyśle sugerując, że tak będzie bezpieczniej. Błąd ten powielają niektórzy lekarze ginekolodzy wypisując bez żadnego uzasadnienia medycznego tzw. „zwolnienia z pasów bezpieczeństwa”. Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której kobieta w ciąży nie zapina pasów, lub robi to niepoprawnie, koniecznie przekaż jej to wszystko, czego dowiedziałeś się na tej stronie, czyli dlaczego bezwzględnie powinna zapinać pasy bezpieczeństwa. Dla dobra jej i jej dziecka!
A my mamy nadzieję, że inni reżyserzy wezmą przykład z serialu „Na dobre i na złe” i również zaczną promować dobre wzorce. Tym sposobem, można zrobić wiele dobrego, uczulić społeczeństwo na ważne kwestie i jednocześnie wcale nie stracić na oglądalności 🙂 Brawa!